Wichita Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brandon Whipple22,25646%
 Jeff Longwell17,51636%
 Write In8,51618%
Wichita City Council District 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Becky Tuttle5,90561%
 Joseph Brian Scapa2,89530%
 Rodney Wren8469%
Wichita City Council District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff Blubaugh3,50558%
 Beckie Jenek2,09135%
 Christopher Parisho4277%
Wichita City Council District 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bryan Frye6,43368%
 Mike Magness2,96932%
Bel Aire Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Benage81457%
 David Austin60243%
Bel Aire City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joel Schroeder64827%
>Diane Wynn62826%
 John Welch62426%
 Jeff Hawes53522%
Derby Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Randy White1,65758%
 Mark Staats1,17742%
Derby City Council Ward 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jenny Webster38658%
 Thomas Wilhite27642%
Valley Center Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lou Cicirello24641%
 Write In 20935%
 Laurie Dove14124%
Clearwater Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Burt Ussery34976%
 Gene Garcia11024%
Clearwater City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Justin Shore23928%
>Chad Pike21925%
 Tex Titterington18221%
 Tawny Fisher13115%
 Gene Garcia8910%
Kechi City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Matt Brewer18422%
>Brian Adams17821%
>Richard Haddock16920%
 Rachel Trumbull13015%
 Kevin Opat9511%
 Gary Gelvin Jr. 617%
 Ursula Beham334%
Mt. Hope Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Terry Somers9365%
 Chris Rasmussen5035%
Mt. Hope City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Amanda Buoy9140%
>Lacy Smith8035%
 Amy Martin5524%
Wichita USD 259 At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sheril Logan17,12753%
 Joseph Shepard15,05947%
Wichita USD 259 Position 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stan Reeser14,94051%
 James Kilpatrick Jr. 14,63149%
Derby USD 260-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tina Prunier1,80718%
>Pamela Doyle1,69617%
>Matt Hoag1,50815%
>R. Matthew Joyce1,43714%
 Don Adkisson1,40814%
 Ron Chronister1,38014%
 Lauren Ignowski9329%
Derby USD 260-Unexpired Term
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Tillison1,78560%
 Althea Arvin1,17340%
Haysville USD 261-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Susan Norton1,02222%
>Jennifer Bain83018%
>Tom Gibson73016%
>Greg Fenster62514%
 Mitch Lindsay52311%
 Mike Fussell51411%
 Wade Buller3588%
Valley Center USD 262-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sara Osterman78220%
>Benjamin Wilson72519%
>Morgan Wiebe72019%
>Sean Miller64317%
 Dawn Stiglitz56014%
 Chassidy Brunton45712%
Mulvane USD 263 At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeff Ellis31962%
 Laura Adkins19438%
Mulvane USD 263 Position2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stacy Gear25650%
 Amy Houston18436%
 Matthew Vogt7715%
Clearwater USD 264-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Martin47520%
>Jodi McBee43919%
>Lane Pike41417%
>Maranda Pike40817%
 Ruth Welters-Smith40417%
 Richard Owens22710%
Goddard USD 265-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sara McDonald2,00824%
>Nicole Hawkins1,83521%
>Gail Jamison1,77121%
>Jenny Simmons1,73120%
 Elliott Adams1,19714%
Maize USD 266 Position 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shannon Edwards2,46856%
 Matt Jensby1,96344%
Maize USD 266 Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Heather Killpatrick-O'Connor2,29852%
 James Johnson2,14948%
Maize USD 266 Position 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bruce Nicholson2,58759%
 Vince Macias1,82841%
Renwick USD 267 At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rhonda Rau51260%
 Bradley Scheer33540%
Renwick USD 267 Position 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joanna Fair47560%
 Jonathan Braaten31540%
Newton City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Richard Stinnett1,73520%
 Clinton McBroom1,50717%
 Rodney Kreie1,42616%
 Antonio Sandate1,34015%
 Glen Davis1,16613%
 Lance Gormley87710%
 Christina Murphy6768%
Halstead City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>George Torres29928%
 Denice Klassen27425%
 Michael Wallace25424%
 Brody Flavin25223%
Burrton City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Craig Lang7843%
 Justin Freeman6234%
 Mark Morris4022%
Sedgwick City Council-Top 3 win
50% OF PRECINCTS REPORTING
 Monty Leonard20622%
 Brenda DeHaven20322%
 Kirby Stucky15116%
 Jennifer Barrett13114%
 Richard Ludowese9510%
 Justin Nold768%
 Ed Patton546%
Newton USD 373-Top 4 win
97% OF PRECINCTS REPORTING
>Matt Treaster2,47417%
>Mallory Morton2,31516%
>Luke Edwards2,09814%
>Melissa Schrieber2,06214%
 Andy Harder1,98613%
 Allen Jantz1,69511%
 Nathan Dominguez1,1618%
 Carmina Frances Suter1,1428%
Sedgwick USD 439 Position 7
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Shawn Chapman22864%
 George Currier12936%
Halstead USD 440 Position 2
86% OF PRECINCTS REPORTING
 Jennifer Brantley32459%
 Michael Davison22341%
Halstead USD 440 Position 7
57% OF PRECINCTS REPORTING
 Joel Flory26848%
 Korey Carmichael18433%
 Donnie Bean Jr. 10919%
Hesston USD 460-Top 4 win
86% OF PRECINCTS REPORTING
 Susan Lamb46725%
 Delvin Wohlgemuth44224%
 Phil Diller41322%
 Michael Weber22612%
 Michael Wallace22612%
 John Wetig1035%
Eliminate Revision of Census Pop. Amendment
99% OF PRECINCTS REPORTING
 Yes 196,55760%
 No 132,90440%
Newton Sunday Liquor Sales
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes2,29664%
  No1,29336%
Sedgwick Sales Tax-East Park Project
50% OF PRECINCTS REPORTING
  Yes17653%
  No15847%
Sedgwick Sales Tax-Street Improvements
50% OF PRECINCTS REPORTING
  Yes22968%
  No10732%
Nickerson USD 309 Bond Issue
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No1,61380%
  Yes41320%
South Hutchinson Sunday Liquor Sales
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No35353%
  Yes31947%
Andover Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronnie Price70655%
 CR Nelson58545%
Andover City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Troy Tabor69822%
>Tim Berry57718%
>Shelby Carselowey52516%
 Gregory Schneider45114%
 Dennis Moore Jr.40413%
 Matthew Agard32610%
 Sasha Gabriell Islam2076%
Augusta City Council-Ward 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert Bailey8051%
 Michael Huddleston7649%
Augusta City Council-Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thomas Leffler22372%
 Charlie Walker8628%
Augusta City Council-Ward 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ronald Reavis20776%
 Felicia Martindale6724%
Douglass City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Todd Martin15923%
>Bill Akers15222%
>Nathan Knisley13319%
 Calvin Niblack III8612%
 Kandyce Gunther8312%
 Johnny Mitchell Britt7711%
Latham Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Curtis Kernes1368%
 Bret Calvin632%
Potwin City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Margretta Macy5043%
>Robert Johnstone III3430%
 Amanda Knowles3127%
Rose Hill City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michelle Bollig28232%
>Edward Jamison Musterer22926%
>Jeanine Schantz20423%
 Meriah Brown15818%
Andover USD 385-Position 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Susan Devaughn82064%
 Matt Forney46336%
Douglass USD 396-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brook Roberts30430%
>Shelby Green24624%
>Rebecca Mitchell24524%
 Brett Martinez21421%
Augusta USD 402-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>William Rinkenbaugh78022%
>Carey Lee74821%
>Douglas Law69820%
>James Brown64818%
 Andee Kant63718%
Bluestem USD 205 Bond Issue
100% OF PRECINCTS REPORTING
> No39450%
  Yes38950%
Flinthills USD 492 Bond Issue
100% OF PRECINCTS REPORTING
> Yes22473%
  No8227%
Hutchinson City Council-At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sara Bagwell2,06151%
 David Inskeep1,96349%
Hutchinson City Council-Southeast District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steven Garza27454%
 Steve Dechant23246%
Hutchinson City Council-NE District
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jade Piros de Carvalho65648%
 Joshua Naiman42431%
 Lovella Kelley27320%
Nickerson Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Peggy Ruebke14757%
 Jimmie Gladden11243%
Arlington Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Douglas Smith5255%
 Jeff Fountain4345%
Arlington City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Richard Loder6838%
>Tricia Fowler6134%
 Michael David Fanucchi2615%
 Jeff Edwards2212%
Sylvia Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Gill5476%
 Marvin McNett1724%
Sylvia City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Debra Mitzner6035%
>Carlyn Conrad4224%
>Nathan Snelling2716%
 Michael Pugh2414%
 Thelma Ward2012%
Hutchinson USD 308-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lance Patterson1,73822%
>Valarie Gibson-Smith1,65921%
>Greg Meredith1,56120%
>Ron Fisher1,51819%
 Randall Gray1,31817%
Nickerson USD 309-Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gordon Roth1,14762%
 Jason Ontjes70938%
Fairfield USD 310-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Combs32521%
>Steven Westfahl30620%
>Jason Smyth26417%
>Eric Kennedy19613%
 Jennifer Pugh15410%
 Morgan Haumont14810%
 Luke Bauman1389%
Pretty Prairie USD 311-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sarah Kate Krehbiel19418%
>Priscilla Hoyt18216%
>Jeffrey Welker17616%
>Leon McDaniel16115%
 Jeffrey DeFrain13913%
 Makele Goering11110%
 Pete Haflich1049%
 Daniel Kristek414%
Buhler USD 313-Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Todd Carr79456%
 Matt Atherton61644%
Salina City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Trent Davis3,35824%
>Karl Ryan2,55418%
>Rod Franz2,53818%
 James Bowden2,09615%
 Jon Blanchard2,07015%
 Ben Pruitt1,60211%
Gypsum City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Peterson7031%
>Deborah Murphy5926%
>Jerry Sorenson5926%
 Michael Russell4118%
Salina USD 305-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ann Zimmerman3,94424%
>Dana Kossow3,53221%
>Scott Gardner2,53815%
>Mark Bandre2,04312%
 Allan Lytton1,96212%
 Cori Sherman North1,80011%
 Roy Miller Jr. 9406%
SE of Saline-District 2 Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dwight Conley32560%
 Randy Cooper16029%
 Gary Olson6111%
SE of Saline-District 3 Position 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>James Shelby Jr. 28355%
 Jared Wagoner22745%
Belle Plaine Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gregory Harlan14373%
 Joel Dean Rouse5327%
Belle Plaine City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Armstrong15542%
>Dennis McGinnis14639%
 Joel Rouse6919%
Conway Springs City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Larry Phye17539%
>Van Franklin14332%
>Lyn Meyers12729%
 Janet Wiseley00%
South Haven Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kim Byers4151%
 Diana Locke3949%
Wellington Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jim Valentine67453%
 Tom Henning47537%
 Noah Rinehart13010%
Wellington USD 353-District 1 Position 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tom Henning67548%
 Angie Ratcliff61143%
 John Hicks1279%
Wellington USD 353-District 2 Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chris Buckman87764%
 Bev Miller50036%
Wellington USD 353-At Large Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Deanna Garver70450%
 Jackie Glasgow69450%
Conway Springs USD 356-District 3 Position 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bruce Harrington28169%
 Becky Heimerman9122%
 Michelle Leidy-Franklin369%
Belle Plaine USD 357-At Large Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Douglas Zimmerman20073%
 Jeffrey Cox7327%
Caldwell USD 360-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dillan Kuehny32223%
>Eric Eaton30822%
>Jacob Ginn29421%
>Darren McDorman27320%
 Kordell Kattenberg20214%
South Haven USD 509-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kalen Fitch14122%
>Donald Minor13821%
>Matt Theurer13621%
>Suzie Bacon13020%
 Kim Byers569%
 Casey Cullens477%
Hardtner City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Denise Donaldson2829%
>Sandra Rader2526%
>Jeff Black2424%
 Dennis Ediger2121%
Kiowa City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Hill18628%
>B.J. Duvall14722%
>Jason Thayer10516%
 Russell Molz10215%
 Kevin Wise9414%
 Perry Sciara, Sr. 335%
Sun City Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lynn Stone12100%
 Dakota Broce00%
Barber County USD 254 Improvements
100% OF PRECINCTS REPORTING
>No 68966%
 Yes 35134%
Barber County USD 254 Fine Arts Complex
100% OF PRECINCTS REPORTING
>No 73671%
 Yes 29429%
Great Bend Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Cody Schmidt1,10751%
 Rachel Mawhirter67231%
 Brock McPherson21310%
 Randolph Myers1999%
Hoisington City Council-4th Ward
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christina Smith4658%
 Robert Bruce3342%
Pawnee Rock Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Terry Mead4067%
 Linda McCowan Waite2033%
Pawnee Rock City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Christien Mead3751%
>Lakin Dill3649%
 Debora Bader00%
Hoisington USD 431-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Don Fisher38222%
>Rebecca Mooney37922%
>Dean Stoskopf37021%
>Jessica Ann Baze31918%
 Maggie McCain28717%
Ellinwood USD 355-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Virginia Fullbright25017%
>John Sturn23716%
>Darren Beckwith23216%
>Jason Winget22915%
 Mark Batchman22215%
 Drew Hosman15911%
 Michael Miller15410%
Ellinwood USD 355-Unexpired
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Whitney Asher26167%
 Linda Borror13133%
Strong City Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lydia Simmons4554%
 Michael Cahoone3846%
Minneola City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marvin Jensen10537%
>Dustin Laudick7727%
 Debbie Buckley7226%
 Elaine Riley2810%
Ashland USD 220-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Travis McCarty28023%
>Jeremy Fast26622%
>Adam Elliot19516%
>Brandon Grigsby15412%
 Ransom Gardiner13511%
 Jessie Luckie877%
 Larry Grady Jr.444%
 Steven Elmore413%
 Nathan Mages313%
Minneola USD 219-Top 4 win
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Loren Ashlock00%
 Joey Dugan00%
 Tina Elsey00%
 Charlie Hornback00%
 Jeff Sibley00%
Ark City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Rogers85034%
 Kanyon Gingher56523%
 Duane Oestmann52521%
 Travis Pearman52421%
Burden Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Duane Wingert Jr4978%
 Ruth Arie1422%
Burden City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Marvin Leon Stovall4742%
 Sherrie Conklin4540%
 Ruth Arie2119%
Oberlin USD 294-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Spring Louderback39220%
 Kris Mathews38819%
 Roger May32916%
 Monte Moore29815%
 Tyler Witt26913%
 Andrew Wade1889%
 Colton Springer1347%
Oberlin City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike Dempewolf17229%
 James Marchello Jr.15226%
 Carolyn Hackney11119%
 Cynthia Hadley11119%
 Shelly Macfee468%
Abilene City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brandon Rein78232%
>Dee Marshall56823%
>Timothy Shafer52821%
 Phil Hamilton41517%
 William Hane1787%
Enterprise City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Carrie Sprouse7030%
>Tim Clark5423%
>Jamie Neal5122%
 Jody Sare3214%
 David McGuire2410%
Herington City Commission
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Vance Donahue II15143%
 David Jones11532%
 Kat Souza8925%
Abilene USD 435-At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Randy Gassman89472%
 Amy Meysenburg35428%
Chapman USD 473 District 2 Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jerry Wright48865%
 Lara Strauss26535%
Dickinson Co. Sales Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 1,61659%
 No 1,11741%
Lewis City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bob McKinney3932%
>Angela Clawson3730%
>Christina Queckboerner3528%
 Robin Renea Gugins1210%
Offerle City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ashley Chamberlain3032%
>Corey McAvoy3032%
>Clayton Jones2425%
 Sidney Lancaster1112%
Hays City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mason Ruder1,83422%
>Michael Berges1,80222%
>Ron Mellick1,74621%
 Ryan Rymer1,49218%
 Henry Schwaller1,41317%
Ellis City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Walz31629%
>Tricia Pritchett27125%
>Samuel Polifka24523%
 Kellie Crnkovich13412%
 Nancy Lee Wright12211%
Hays USD 489-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Tammy Wellbrock2,53520%
>Allen Park1,91315%
>Craig Pallister1,68914%
>Lori Ann Hertel1,31711%
 Cole Engel1,22810%
 Paul Adams1,22310%
 Luke Oborny1,21110%
 Alex Herman8367%
 Jessica Berg Moffitt5224%
Ellis USD 388-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Cindy Hertel43323%
>Randy Honas40922%
>Brian Shannon31917%
>Marty Hollern31317%
 John Walz26814%
 Jennifer Harmon1216%
Victoria USD 432-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Janea Dinkel20821%
>Kevin Huser18218%
>Tammy Lichter17918%
>Jacque Schmidt17317%
 Sean Rodger16817%
 Don Pruitt10210%
Ellsworth City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jessica Kootz33435%
>Wayne Scritchfield28630%
>Darcy Hansen27129%
 Michael Hunt596%
Lorraine Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kimberly Travnichek1544%
 Joe Togersen1338%
 Vernon Donbraska618%
Wilson Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Michael Peschka17271%
 Larry Ptacek5824%
 Ron Bouska125%
Wilson City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Criswell13632%
>Ryan Stoppel9924%
 Gary Everett8019%
 Steve Claussen5212%
 Anne Piper379%
 Jerry Florian174%
Central Plains USD 112 At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chad Rogers80663%
 Michelle Brokes46737%
Garden City Commission-Top 4 win
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Roy Cessna1,59721%
 Shannon Dick1,29517%
 Deborah Oyler1,26517%
 Manny Ortiz1,21516%
 Lindsey Byrnes1,14415%
 Liset Cruz73510%
 Fernando Rodriguez-Infante2954%
Holcomb City Council-Top 2 win
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Nicole Faulconer13731%
 Tyler Patterson12127%
 Yolanda Cox10824%
 Levi Heinrich8218%
Garden City USD 457-Top 4 win
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Dana Nanninga1,72518%
 Mark Rude1,64118%
 Janene Radke1,38015%
 Jennifer Standley1,36515%
 Alex Wallace1,25213%
 Allison Medina8709%
 Geovannie Gone-Macias7768%
 Elda Menjivar3464%
Holcomb USD 363 Position 2
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Ryan Schreibvogel25976%
 Jean Johnson8124%
Holcomb USD 363 Position 7
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Curtis Peterson20058%
 Bryan Kruleski14342%
Dodge City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rick Sowers1,05625%
>Kent Smoll1,00624%
>Joseph Nuci Jr. 80419%
 Adam Hessman73817%
 Morris Reeves67116%
Ford City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Steve Downey3126%
 Harvey Derstein3025%
 Ivan Klusman2319%
 Joe Ford2017%
 Emilie Carr1210%
 Glen McCune54%
Dodge City USD 443-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Traci Rankin1,47629%
 Ryan Ausmus1,47429%
 Jamey Lewis-Gonzales1,18824%
 Joseph Nuci Jr.89718%
Spearville USD 381-At Large, Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Randy Mettling24662%
 Jamie Hartman14838%
Cimarron-Ensign USD 102-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Todd English39317%
 Chris Bryan34515%
 Dori Hilker-Ridge31314%
 Brandon White27212%
 Shawn Harmon24711%
 Mark Pingsterhaus1918%
 Jesse Vanley1557%
 Roman Van Nahmen1195%
 Darren Glenn934%
 Jill Wahl793%
 Sandy Millershaski-Myers613%
Minneola USD 219-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Charlie Hornback17626%
>Tina Elsey14922%
>Loren Ashlock13921%
>Jeff Sibley11517%
 Joey Dugan9915%
Fowler USD 225-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Fred Boyd14124%
>Cathy Heinz13122%
>Kimberly Copenhaver12120%
>T.J. Milford10918%
 Barbara Whitney7212%
 Jennifer Bartlett224%
Quinter Museum Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>No 32260%
 Yes 21340%
Hoisington Sales Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 30275%
 No 9925%
Claflin Sales Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 12962%
 No 7838%
Ulysses City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Duran44423%
>Sam Guy39521%
>Tolan Seger39121%
 Matt Schonlau37720%
 Larry Velasquez29315%
Ulysses USD 214 Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Diana Nunez55469%
 Shayla Hernandez-Jaquez25031%
South Gray USD 371-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daniel Berg13320%
>Justin Brant Hendrickson13120%
>Ryan Reed12919%
>Terry Koehn12118%
 Frank Penner9414%
 Caprice Powell558%
Ingalls USD 477-Top 4 win
0% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Beavers7621%
>Joanna Schmeeckle7020%
>Jeremy Salem6017%
>Matthew Stein5215%
 Gayla Rodenbur288%
 Alisha Wehkamp288%
 Anthony Bayer226%
 Jessica Radcliff206%
Finney County Sales Tax
67% OF PRECINCTS REPORTING
 Yes 2,18464%
 No 1,21136%
Eureka Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stephen Coulter45769%
 Kevin Lawrence20831%
Eureka Sales Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 51577%
 No 15823%
Anthony City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sherrie Eaton33435%
>Mary Hixson30031%
>Kenny Hodson Jr.18819%
 Howard Hatfield14615%
Attica City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Randy Newberry7642%
>Angie Alexander6134%
>Jay Spengler2916%
 Philip Stan Payne95%
 Michael Campbell74%
Harper City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Eric Barker19932%
>Brande Vogele18930%
>Clayton Snyder13021%
 Douglas Murphy11118%
Chaparral USD 361-Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jan Misak57465%
 Beth Zahradnik30435%
Chaparral USD 361-Position3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Greg Bauer52262%
 Kelsie Murphy32438%
Chaparral USD 361-At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Juliana Whisman55766%
 Donald Gebers29034%
Sublette City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Leon Birney14426%
>Jason Vaughn13324%
 Cesar Pena12523%
 Sterling Hall12222%
 Chris Loyd275%
Sublette USD 374-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Cornelius Froese27522%
>David Ralph Holloway27121%
>Charity Ochs-Lathen26921%
>Cesar Pena21317%
 Martha Rogge17714%
 Chris Loyd695%
Satanta USD 507-District 1 Pos. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Julie York15268%
 Jessica Maria Garcia7132%
Satanta USD 507-District 2 Position 5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>William Henry Hatcher III13561%
 Brenda Friend8839%
Hodgeman Co. USD 227-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Todd Ruff35022%
>Michael Cossman28718%
>Bill Carr26417%
>Matthew Antonelli23815%
 Sonja Channell22714%
 Denise Schroeder20113%
Lakin USD 215-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nelson Rider25324%
>Troy Michel23622%
>Kenny Waechter23222%
>Dan Patterson22021%
 Sheila Malliot12312%
Deerfield USD 216-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Casey Harmon8017%
>Mary Chipley6413%
>Keith Miller6113%
>Isaac Luna6012%
 Amanda Johnson5812%
 Richard Braun5211%
 Erin Greer449%
 Morgan Butteris378%
 Joel Mersmann255%
Deerfield USD 216 Unexpired-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Goehring8340%
>Jerrad Webb6230%
 Casey Harmon5828%
 Lizzy Slack73%
Haviland Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Sharon Howard14052%
 Steve Larsh13048%
Greensburg City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mark Trummel14137%
>Chance Little8121%
 Timothy Morton6718%
 Jeanie Finch6216%
 Carolyn Irvin267%
Kiowa County USD 422-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Paul Kendall29222%
>J. Wynn Fleener27721%
>Ki Gamble26920%
>Rosa Spainhour21016%
 Jason West13510%
 Chad Pore13010%
Kiowa County USD 422-Two year position
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Darren McDonald25466%
 Chance Little9525%
 Tom Daniels359%
Lincoln USD 298-At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>John Buttenhoff20455%
 Nicole Weber16445%
Oakley City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Leasa Huddle37130%
>Chris Dorman36730%
>Shane Stephenson31025%
 Stacy Honeyman17514%
Oakley USD 274-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kerri Scheetz39522%
>Greg Jirak38722%
>Mike Shirley37421%
>Valerie Krier34619%
 Michael Chrisler29116%
Triplains USD 275-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Scott Schertz7430%
>Ruth Smith6928%
>Dustin Latham6426%
 Ashley Stricker3715%
Marion Co. Commission District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Crofoot40851%
 Amy Soyez29237%
 Trayce Warner9712%
Marion Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>David Mayfield31552%
 John Wheeler29648%
Marion City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jerry Kline40541%
>Ruth Herbel30431%
 Jacob Harper27128%
Florence Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bill Harris8953%
 Bob Gayle Jr. 7847%
Florence City Council Ward 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daniel Ludwig4056%
 Paul Reilly Reid3244%
Florence City Council Ward 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
 Bev Baldwin4850%
>Mary Shipman4850%
Lost Springs City Council-Top 5 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Trent Hajek2234%
>Leah Hajek2031%
>Jessica Moenning1320%
>Jan Zinn46%
>Joseph Zinn35%
 Joyce Buckland-Rohloff23%
Centre USD 397 Position 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Thieen Antoszyk3680%
 Jesse Brunner920%
Centre USD 397 Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Lance Diepenbrock13550%
 Anita Svoboda9234%
 Michelle Hajek4316%
Goessel City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ben Schmidt6935%
>Kevin Klassen6432%
>Dean Snelling4523%
 Cynthia Gaddis2111%
Galva Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Myrna Wallace15177%
 Stephanie Unruh4523%
Marquette Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Karena Hunziker12672%
 Rusty Young5028%
Windom City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Alice Jo Taylor2043%
>Dennis Holmquist2043%
 Chelsea Bernd715%
McPherson USD 418-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ann Parkins1,39616%
>Emily Greer1,30415%
>Dale Patrick1,10012%
>Jeff Johnson1,08512%
 Lara Vanderhoof95111%
 Robin Werth93310%
 Brian Meek8149%
 Jeffrey Butler7078%
 Alan Burghart6627%
Moundridge USD 423-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dwight Goering22820%
>Michael Beasley18717%
>Jacque Schmidt18416%
>Josh Allenbach17816%
 Crystal Schwartz17716%
 Ryan Goering16815%
Inman USD 448-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jodi Burge31624%
>Lisa Thimmesch30023%
>Jessica Schierling29723%
>Janell Harman28622%
 Michael Smith1098%
Meade City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Beto Holguin26233%
>George Lucas20726%
 JD Hegwood19524%
 Roger Musgrove13417%
Fowler USD 225-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Fred Boyd14124%
>Cathy Heinz13122%
>Kimberly Copenhaver12120%
>TJ Milford10918%
 Barbara Whitney7212%
 Jennifer Bartlett224%
Meade USD 226-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Dawn Ross43722%
>Darrin Golliher43122%
>Vince Koons41321%
>Brock Ediger39921%
 Clayton Hardaway26614%
Meade Rec. Commission Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 33755%
 No 27745%
Cawker City Sales Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 8979%
 No 2421%
Greenwood Co. Commission-District 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert Joe Morgan19352%
 Tami Jackson18048%
Madison City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Daryl May6928%
 Earl Murphy6426%
 Jody Thomas5020%
 Darrell Hudson3414%
 Mike Cordell3213%
Eureka USD 389 Bond Issue Prop. 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 62856%
 No 48544%
Ness City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Colby Gantz22336%
>Rick Stenzel16126%
 Matthew Kraft10016%
 Gaylen Kerr7612%
 Natasha Turner5910%
Ness City USD 303-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Joby Henning29631%
>Jason Ratliff27829%
>Jason Pavlu24225%
 Clyde McCracken15416%
Bennington City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Judith Swagerty5530%
>Brian Davidson4725%
>David Galvan4524%
 Cord Gwennap3921%
Culver City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kimberly Webb3137%
>Art Webb3137%
 Janet Castillo2125%
N. Ottawa County USD 239 Position 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jason Parks25747%
 Sandra Tibbits18033%
 Tyrel Owens10820%
N. Ottawa County USD 239 Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brigitte Nelson31357%
 Londa Shupe23543%
Larned City Council-4th Ward
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kim Barnes4655%
 Celeste Dixon3845%
Burdett City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Burke Pelton6143%
>Gary McJunkin5639%
 Amber Uresti1913%
 Nickia Schluckebier75%
Garfield City Council-Top 5 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kevin Ford4423%
>Bill Philo4222%
>Eldon Meckfessel3217%
>Robert Hoch2915%
>Denise Hoch2714%
 Thon Basom1910%
Ft. Larned USD 495 Position 2-5
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jade Meyer39161%
 Katelyn Zebro25439%
Ft. Larned USD 495 Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Carlton42462%
 Debra Kauer26538%
Pawnee Heights USD 496-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Laurie Josefiak13820%
>Tracy Lee Hands12919%
>Cindy Colglazier12819%
>Kelcee Pelton12118%
 Beverly Burd649%
 Shannon Myers518%
 Keenan Rasmussen487%
Pratt City Commissioner-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Don Peters47436%
>Gary Schmidt45535%
 Holly Howell37929%
Cullison Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rusty Owens1067%
 Theodore Stahl533%
Cullison City Council-Top 5 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Greg Patrick1422%
>Grant Sirois1422%
>Jeremy Cota1422%
>Cassandra Owens813%
>Bobbie Booi711%
 Marcia Stahl610%
Preston City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gary Condict2131%
>Mark Richard1928%
>Mike Fisher1826%
 Alma Walker1015%
Sterling USD 376-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>William Kilgore41319%
 Ted Carder38118%
 Larry Brownlee36817%
 Joshua Sant21510%
 Jessica Dobson21410%
 Kent Anthony21110%
 David Lockhart1899%
 Melinda Thomas1808%
Little River USD 444-Position 1
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Andrew Porter19759%
 Fletcher Raleigh13841%
Little River USD 444-Position 2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Wade Wright19257%
 Jackie Schafer14543%
Little River USD 444-Position 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jackie Ribordy16751%
 Zane Zahradnik15949%
Little River USD 444-Position 4
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Derrick Herzog18254%
 Cory Dieball15546%
Little River USD 444 Bond Issue
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 18955%
 No 15245%
Sterling Liquor Sales
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 27959%
 No 19541%
Plainville City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Debra Meyers28229%
 Colton Wise25526%
 Daryl Sherraden23324%
 Bret Greenwood20121%
Stockton City Commission-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nathan Glendening30041%
 Bob Becker22631%
 Kim Thomas12116%
 Leo Inglsbee9212%
Woodston City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Carleta Imel2933%
 Bill Dibble2832%
 Caroline Manis2529%
 Terry Jordan Butler56%
Bison Mayor
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Don Reinhardt00%
 Lisa Benteman00%
Rush Center Mayor
0% OF PRECINCTS REPORTING
 Jeffery Keener00%
 Tracy Lewis00%
Lucas City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jean Stramel6639%
>Caleb Bryant5532%
 Lacie Austin4929%
Russell USD 407-Top 4win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kathy Wallert91419%
>Brett Mai90119%
>Ronald Wedel88219%
>Deanna Myers81017%
 Andrea Krug Krauss77316%
 Jason Schoenberger48210%
Russell Co. Sales Tax
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Yes 1,34171%
 No 54829%
Russell USD 407 Bond Issue
100% OF PRECINCTS REPORTING
>No 96260%
 Yes 64240%
Liberal City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ron Warren89323%
>Christopher Linenbroker60816%
>Tony Martinez57415%
 Jimmy Dean Holman57215%
 Roberto Sanchez3549%
 Cynthia Martin3168%
 Tony Ray Whisenant2898%
 Jack Carlile2236%
Liberal USD 480-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Kathy Fitzgerald1,18522%
>Sarah Mersdorf-Foreman72114%
>Naomi Vargas66113%
>Mike Brack64612%
 Cliff Abbott64412%
 Steve Helm63612%
 Royce Kitts56011%
 Travis Combs2314%
Goodland City Commission-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Aaron Thompson47622%
>JJ Howard45922%
>Gary Farris36917%
 Jacque Schields36617%
 Brian Linin31215%
 Stephanie Stephenson1517%
Kanorado Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Hazel Estes2273%
 Dennis Korbelik827%
Kanorado City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Greg Pettibone1625%
>Ron Bose1422%
 Heather Stinnett1320%
 Matthew Windell1320%
 Alan Billenwillms69%
 Donald Valdez23%
St. John City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Ryan Christie20826%
>Kyle Bunker20125%
>Marshal Sanders16020%
 Misty Newell11414%
 Dawn Siebert10814%
Stafford City Council-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Andy Holmes12723%
>Jimmy Brozek12022%
>Myra Morrison10519%
 Cherl Blanton8916%
 David Curtis6011%
 Ginger Sanders5510%
Macksville Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert Murrow5970%
 Estela Ibarra2530%
Macksvile City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Chad Cleveland5843%
>Sherrie Roach5641%
 Gregg Maseberg2216%
Stafford USD 349-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rebecca Austin21926%
>Dawn Schreiber20824%
>John Diel20024%
>Michelle Brozek16720%
 Sara Kerschenske567%
Johnson City Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Bryan Ellis15974%
 William Umberger5526%
Stanton Co. USD 452 Position 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Rhett Seyb25465%
 Brian Peterson13835%
Moscow USD 209-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brandi Lahey9526%
>Grace Eisenhower8123%
>Mark Horyna6117%
>Tammy Sutherland-Abbott5114%
 Toni Crawford3911%
 Terry Pierson329%
Hugoton USD 210-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Mike Persinger45825%
>Barry Hittle37320%
>Ed Stevenson34919%
>Todd Gayer33919%
 Paula Rowden31017%
Colby City Council Ward 3
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Stan Schmidt28380%
 Chad Applebury7020%
Colby Mayor
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Gary Adrian75261%
 Timothy Hutfles48239%
Colby USD 315-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Shelby Barnett1,02320%
>Tricia Carney97119%
>Janice Frahm88617%
>Brice Dell Barton66513%
 Tracy Rogers64512%
 Shad Metcalf55811%
 Chad Applebury4619%
Golden Plains USD 316-Top 3 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jeremy Schlitz5432%
 Paul Bruggeman5231%
 Michael Meier3822%
 Davis Rath2515%
Trego Community USD 208-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Libby Ziegler52827%
>Seth Kastle45724%
>Eric Kinderknecht36419%
>Lee Sells29715%
 Courtney Berning28715%
Wichita County USD 467-Top 4 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Brian Gerstberger37121%
>Jason Koehn36421%
>James Myers34920%
>Rita Ann Wiles24814%
 Bruce Loy24314%
 Autumn Ames19411%
Almena City Council-Top 2 win
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Robert Hawks5250%
 Amy Chandler3938%
 Barbara Thompson1212%
Norton USD 211 Position 7
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Nathan Donahey42373%
 Cory Puga16027%
Osborne USD 392 At Large
100% OF PRECINCTS REPORTING
>Jackie Gourley15759%
 Debra Webb11041%
Eureka USD 389 Prop.2
100% OF PRECINCTS REPORTING
>No 57452%
 Yes 53748%